Če imate kakovosten šolski nahrbtnik, ga boste uporabljali leto za letom, dokler ga ne boste prerasli in ga posredovali mlajšemu učencu. Med dnevnimi aktivnostmi se nahrbtnik zlahka umaže, še posebej, če je nenehno v stiku z različnimi površinami in predmeti, ki jih v njem nosite. Prah se zadržuje na zunanji površini, v notranjosti pa se nabira umazanija, zato je zelo pomembno, da nahrbtnik redno vzdržujete in s tem varujete svoje zdravje. Spodaj vam ponujamo nekaj nasvetov, kako pravilno očistiti nahrbtnik ali šolsko torbo in zasijati v prvih dneh novega šolskega leta.
IZBERITE NAČIN PRANJA, NE DA BI POŠKODOVALI NAHRBTNIK
Obstajata dva načina pranja nahrbtnika. Uporabite lahko pralni stroj ali ga operete ročno. Preden začnete ukrepati, preverite navodila za vzdrževanje, ki jih običajno najdete na notranji etiketi. Zelo pomembno je, da izberete ustrezen način pranja glede na material in upoštevate navodila proizvajalca, da podaljšate (ne skrajšate!) njegovo življenjsko dobo. Če na etiketi piše, da izdelka ne smete močiti, uporabite vlažno krpo in malo blagega detergenta za pomivanje posode, da umazana območja lahko zdrgnete. Če nahrbtnik nima navodil za ročno čiščenje, najprej pred pranjem celotnega nahrbtnika očistite majhen prostor in notranjost. V pralnem stroju pri nižjih temperaturah s cikli za občutljive materiale lahko operete večino nahrbtnikov: platno, poliester in najlon. Če je nahrbtnik izdelan iz usnja ali z občutljivimi okraski in dodatki, pa ga je treba čistiti izključno ročno.
PRIPRAVA IN POTREBNA ČISTILNA SREDSTVA
Ko se odločite za način čiščenja nahrbtnika, je ključnega pomena, da imate pri roki vse, kar potrebujete za pravilni postopek čiščenja. Izdelki, ki jih boste potrebovali, se lahko razlikujejo glede na to, ali se odločite za strojno pranje ali ročno pranje. Osnovni predmeti, ki jih morate imeti za obe metodi: goba ali krpa, mehka ščetka, odstranjevalec madežev, blag detergent, ki ne vsebuje belila. Poleg tega za strojno pranje potrebujete zaščitno mrežico, da pred pranjem vanjo vstavite nahrbtnik, zato da se v stroju ne poškoduje. Če ste se odločili za ročno pranje, boste potrebovali tudi večjo posodo, ki jo boste napolnili z mlačno vodo in sušilno brisačo. Zelo pomembno je, da nahrbtnik pripravite pred dejanskim postopkom pranja, tako da iz njega odstranite vse predmete in dele, ki jih je mogoče ločiti, kot so trakovi in žepi, saj jih je mogoče učinkoviteje oprati ločeno. Postopek priprave vključuje tudi odstranitev prahu in drobtin iz notranjosti nahrbtnika. Odprti nahrbtnik obrnite okrog in vsebino stresite v koš za smeti, ali pa uporabite ročni sesalnik ali krtačo, če so v gubah in robovih ostanki, ki jih ni mogoče enostavno odstraniti.
ODSTRANJEVANJE MADEŽEV
Če so na nahrbtniku vidni madeži, je najbolje, da jih pred pranjem obdelate ročno, da zagotovite, da bodo učinkovito odstranjeni. Odstranjevalec madežev nanesite na krpo ali gobo in namočite morebitne madeže na nahrbtniku. Raztopino pustite delovati 30 minut, nato jih nežno očistite. Če uporabljate močnejše sredstvo, poiščite navodila na izdelku in sledite navodilom o tem, kako dolgo traja, da tkanina ne poškoduje.
STROJNO PRANJE
Če ste se odločili za pranje nahrbtnika v pralnem stroju, sledite spodnjim korakom:
- Odpnite vse zadrge na nahrbtniku, ga obrnite navzven in ga položite v mrežasto vrečko, da se trakovi in deli nahrbtnika ne ujamejo v boben in se poškodujejo.
- Nahrbtnik namestite v stroj.
- Dodajte blag detergent brez belil in vklopite nežen cikel pranja pri nizkih temperaturah.
ROČNO ČIŠČENJE
Če nalepka za vzdrževanje nahrbtnika svetuje, da nahrbtnika ne perite v pralnem stroju, ga boste morali čistiti ročno.
- Veliko posodo napolnite z mlačno vodo (vroča voda lahko poškoduje barvo in tkanino). Dodajte nekaj detergenta.
- Zunanjost očistite z mehko krtačo ali krpo, pri čemer se osredotočite predvsem na umazana območja in madeže. Nahrbtnik obrnite navzven in operite notranjost.
- Umazano vodo zavrzite in napolnite posodo s hladno vodo. Temeljito sperite in odcedite.
- Nahrbtnik ovijte v brisačo, da absorbira odvečno vodo.
SUŠENJE - ALI JE VARNO SUŠITI NAHRBTNIK V STROJU?
Po pranju, ne glede na metodo, ki jo izberete, je najbolje, da nahrbtnik pustite, da se posuši na zraku. Izogibajte se neposredni sončni svetlobi ali uporabi sušilnega stroja, saj lahko toplota poškoduje materiale, sonce pa zbledi barve. Pustite vse žepe odprte in obesite nahrbtnik, da se posuši na mestu, kjer kroži zrak. To bo pomagalo, da vlaga popolnoma in hitreje izhlapi iz vseh delov, kar običajno traja 24-36 ur.
Za zaključek, redno pranje nahrbtnika prispeva k njegovemu svežemu in urejenemu videzu, zato je zelo pomembno, da to storite pravilno, saj le tako vaša dejanja ne pospešijo obrabe tkanine, prispevajo k zbledelim barvam ali raztrganim šivom in drugim poškodbam. Pazite na svoj nahrbtnik, da ga boste lahko uporabljali čim dlje. Ni potrebe, da vsako leto kupite nov šolski nahrbtnik, ker si proizvajalci nenehno prizadevajo, da bi bili materiali čim bolj trpežni, barve stabilne in zmogljivost na najvišji ravni v vseh letih uporabe. Nahrbtnik izberite pametno in ga uporabljajte dolgo časa!
Ekipa Sport Vision