V brezkompromisnem boju za uspeh med vadbo pogosto vztrajamo do skrajnih meja vzdržljivosti. Prizadevanje za popoln fizični videz in zdravje v kombinaciji z vedno večjimi zahtevami sodobnega življenja vodi v izgorelost pri vadbi. Ta pojav je že dolgo znan v športu in prizadene ljudi na različnih področjih. Izgorelost pri vadbi je stanje fizične, duševne in čustvene izčrpanosti, ki jo povzroča pretiran in intenziven trening. Pojavi se, ko sta telo in um izpostavljena neizprosnemu stresu brez ustreznega časa za počitek in okrevanje. Kar največkrat zaznavamo kot predanost in vztrajnost, se lahko hitro prevesi v preobremenitev.
Visoko intenzivni trening in njegove posledice
(Pre)velika želja po doseganju določenih ciljev med vadbo pogosto pripelje do premikanja meja, ne da bi bili pozorni na izčrpanost, ki se pojavi kot opozorilni znak. Sčasoma je sposobnost telesa, da se prilagodi in okreva, vse bolj ogrožena, na kar nas opozarjajo številni fizični in psihološki simptomi.
Fizični simptomi in okrevanje po izgorelosti
Izgorelost pri vadbi se kaže na različne načine. Pojavi se kronična utrujenost in izčrpanost, ki ju pogosto spremlja dolgotrajna togost mišic in vztrajna bolečina. Zmanjšana učinkovitost vadbe postane očitna kljub nenehnim prizadevanjem za trening. Možne so motnje spanja in apetita, ki še poslabšajo problem in ustvarijo začaran krog, ki ovira tako vadbo kot splošno razpoloženje. Če imate simptome, kot so hude bolečine in vsakodnevna izčrpanost, dajte telesu dovolj časa, da si opomore. Vsi imamo trenutke, ko se po naporni vadbi počutimo izčrpane ali utrujene, če pa se to dogaja skoraj vsak dan ali postane neznosno, potem vam telo govori, da si vzemite odmor. Privoščite si dan ali dva sprostitve s svojim najljubšim filmom ali masažo bolečih mišic s penastim valjčkom in se ne počutite krive zaradi tega. Vaše telo se vam bo zahvalilo, ko bo čas, da si spet obujete čevlje za vadbo. Če se preprosto ne počutite dobro ob misli na redno zahtevno vadbo ali popolnoma pasiven dan na kavču, izkoristite priložnost, da en dan posvetite aktivnim počitnicam. Izberite dejavnost, ki dopolnjuje vašo običajno vadbo. Joga, pohodništvo ali kolesarjenje so le nekateri od načinov, kako biti aktiven, medtem ko si želite oddahniti od običajne vadbene rutine.
Pogosti psihološki simptomi izgorelosti v fitnesu
Psihološki in čustveni simptomi sledijo fizičnim simptomom. Ljudje, ki doživljajo izgorelost pri vadbi, lahko doživijo občutke razdražljivosti, depresije in tesnobe. Motivacija upada in zanimanje za dejavnosti, v katerih so nekoč uživali, je izgubljeno. Občutki razočaranja in izgube samozavesti spodkopavajo samopodobo in dodatno prispevajo k ciklu izgorelosti. Če opazite, da med vadbo postanete nezainteresirani ali zdolgočaseni, je čas, da spremenite smer in poskusite nekaj novega. Rutina in doslednost nista sovražnika, občasno pa je treba poskusiti nove stvari, ki bodo ustvarile navdušenje in vam omogočile pridobivanje novih veščin. Izstopite iz svoje cone udobja in raziščite, kaj ponuja telovadnica, ki jo obiskujete, ali preizkusite šport, ki se vam je vedno zdel mamljiv. Zadajte si nov izziv, ki vam bo razjasnil um in vrnil potrebo po ponovnem začetku. Če se soočate z dejstvom, da trening ni več dovolj za vas kot sprostitveni ventil po stresnih situacijah, imate pogosta nihanja razpoloženja, med razdražljivostjo, frustracijo ali žalostjo, ker se zaradi vadbe ne počutite bolje, je to lahko eden od simptomov psihološke izgorelosti. V tem primeru priporočamo, da si privoščite masažo ali sproščujoče tretmaje v spa centru. Zabavajte se in naredite nekaj, kar vam daje užitek, da si očistite um. Predlagamo, da si vzamete odmor in se družite s prijatelji in družino, ki vam lahko dvignejo razpoloženje.
Kako se izogniti izgorelosti v fitnesu
Da bi se izognili ali premagali izgorelost med vadbo, je pomembno sprejeti celovit pristop. Prepoznavanje znakov in simptomov je ključnega pomena, saj lahko prepreči dolgoročne posledice. Prav tako tudi spodbujanje odprte komunikacije in zagotavljanje podpore. Trenerji pa igrajo ključno vlogo tudi pri ustvarjanju vadbenih programov, ki vključujejo obdobja aktivnega okrevanja in počitka. Izobraževanje o pomenu usklajevanja intenzivnega usposabljanja z ustreznim počitkom bi moralo biti na vrhu lestvice prioritet. Takšen pristop razvija zdrave navade in trajnostno obliko vadbe. Prisluhnite svojemu telesu in uvedite nekaj zanimivih inovacij v svojo vadbeno rutino, da razbijete monotonost.
Ekipa Sport Vision