Trail tek in OCR dirke so pri nas vse bolj priljubljene in razširjene. Vikend na prostem, telesna aktivnost, druženje, poleg vsega pa zaslužena medalja kot nagrada za trud. Vse našteto postaja vse pogostejša rutina rekreativnih in profesionalnih tekačev.
Poleg fizične priprave je pomembna tudi oprema, ki jo imamo za določeno vrsto aktivnosti. Da bi bila ta lepa disciplina bolj zabavna in manj trpeča, je zelo pomembno, da poskrbimo za vse elemente opreme. Kot nekdo, ki se že tri leta intenzivno ukvarja s tem športom, bom z vami delila nekaj nasvetov v zvezi z opremo, da ne boste delali napak, ki jih začetniki najpogosteje delajo.
Najpomembnejše je, da ste dobro fizično pripravljeni za takšen napor. Drug pomemben element je pravilno prehrana pred, med in po dirki, kot tudi dobra hidratacija. Tretja najpomembnejša stvar, ki je tudi glavna tema tega bloga, je oprema. Poleg tega, da je dobra oprema videti dobro in nas zato motivira, ima zaradi svojih lastnosti pogosto pomembno vlogo pri uspešnosti tako na treningih kot na dirkah.
Po mojem mnenju je najpomembnejši del opreme ustrezna obutev. Preostanek kompleta opreme ne bo preveč ogrožal vaše varnosti, lahko pa vas upočasni. Drugače je pri supergah. Če niso prave, se lahko pojavijo različne poškodbe - bolečine v nogah, če so superge pretesne, zvijanje sklepa, če superge niso stabilne. Lahko se tudi zgodi, da superge zdrsujejo, če podnožje superg nima ustreznega loka ali oprijema. Zato skrbno izberite superge, ki so lahke in hkrati dovolj stabilne in varne.
Glede oblačil je pomembno, da se hitro sušijo, če se zmočijo, zato priporočam sintetiko ali Dri-Fit majice in hlače oziroma kratke hlače. Sintetika se hitro suši na vetru, tudi ko jo imate na sebi, medtem ko bombaž dolgo časa obdrži vodo in ustvarja hladen občutek. Če piha veter, je priporočljivo čez majico nositi vetrovko. Imejte v mislih, da se ne smete preveč obleči, ker tek dvigne telesno temperaturo. Če je zunaj 10 stopinj, se oblecite kot da je 20 stopinj (vedno štejte +10 stopinj od trenutne temperature zunaj).
Predvsem pa je najpomembnejše poslušati svoje telo, teči pametno, uživati in se po vsaki dirki takoj veseliti naslednje. Uporabite nekaj teh nasvetov in se vidimo na poti!